Szynoprzewody magnetyczne, lampy magnetyczne

Szynoprzewody magnetyczne dają Ci możliwość stworzenia bardzo funkcjonalnego układu oświetlenia do domów, mieszkań, biur, hoteli i powierzchni komercyjnych.

Mając w ręku szyny magnetyczne zaprojektujesz układ długiej, prostej linii. Stworzysz bardziej skomplikowane kształty L, U, Z lub zamkniętego w formie prostokąta. A zainstalowane w nich lampy do szyn magnetycznych rozświetlą elegancko Twoje pomieszczenia. Zastosuj lampy magnetyczne z szerokiej, dostępnej u nas gamy produktów. Systemem oświetlenia magnetycznego oświetlisz salon, sypialnię lub kuchnię, korytarz. Cokolwiek chcesz, nawet garaż.

Box48 Lines 30Box48 Lines 30

Box48 Lines 30

199.00 zł

Box48 Lines 90

Box48 Lines 90

429.00 zł

Box48 Lines 60Box48 Lines 60

Box48 Lines 60

269.00 zł

Box48 Dots 20

Box48 Dots 20

219.00 zł

Box48 Dots 40

Box48 Dots 40

298.00 zł

Box48 Pen 7WBox48 Pen 7W

Box48 Pen 7W

269.00 zł

Box48 Pen 12WBox48 Pen 12W

Box48 Pen 12W

349.00 zł

Box48 Infinity

Box48 Infinity

429.00 zł

Box48 Star

Box48 Star

479.00 zł

Boxlab Special Dots 22Boxlab Special Dots 22

Boxlab Special Dots 22

139.00 zł  98.00 zł
29%

Boxlab Special Dots 44Boxlab Special Dots 44

Boxlab Special Dots 44

189.00 zł  133.00 zł
30%

Boxlab Special Lines 33Boxlab Special Lines 33

Boxlab Special Lines 33

129.00 zł  89.00 zł
31%

Boxlab Special Lines 66Boxlab Special Lines 66

Boxlab Special Lines 66

179.00 zł  123.00 zł
31%


Zalety oświetlenia wykorzystującego szynoprzewód magnetyczny

Główne zalety jakie posiada system magnetyczny oświetlenia LED:

  • elegancki wygląd całego wnętrza,
  • zachowana prostota i minimalizm,
  • dostępne kształty to linie proste, układy w kształcie liter L, U, Z oraz zamknięte prostokąty.
  • możliwość samodzielnej zmiany położenia lamp,
  • możliwość usunięcia lamp lub dodania dodatkowych, bez wzywania fachowca,
  • bezpieczeństwo użytkowania, nawet w przypadku kontaktu z elementami zasilania,
  • w szynę możesz wpiąć lampy liniowe, lampy wiszące oraz kierowane reflektorki. Pełna dowolność konfiguracji.

Czym są szynoprzewody magnetyczne?

Fizycznie szynoprzewód magnetyczny to profil aluminiowy, z wbudowanymi przewodami elektrycznymi. Montowany przeważnie natynkowo na suficie lub wpuszczany w sufit podwieszany. Szyna magnetyczna występuje w kolorze białym oraz czarnym. Lakierowana jest proszkowo - zwróć uwagę na jakość lakieru przy zakupie! Szynoprzewody magnetyczne dostępne są w odcinkach o długości 100cm, 200cm oraz 300cm, które można dociąć do odpowiedniego wymiaru.

Lampy magnetyczne montowane w szynach zasilane są poprzez specjalnie zaprojektowane zasilacze LED do szyn magnetycznych. Używane do zasilania lamp napięcie wynosi 48V - jest ono bezpieczne dla człowieka w przypadku kontaktu. Oświetlenie szynowe magnetyczne jest więc idealnym wyborem nawet do niskich pomieszczeń. Szczególnie, że wprowadzamy do oferty lampy z możliwością ściemniania za pomocą pilota.

Szyny magnetyczne - rodzaje

Szynoprzewody magnetyczne możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • Szyna magnetyczna natynkowa - stosowana na każdego rodzaju powierzchnię sufitu. Dosyć lekka waga szyny i lamp umożliwia jej montaż praktycznie na każdym materiale
  • Szyna magnetyczna podtynkowa wpuszczana - stosowana do montażu podtynkowego w płytach z karton gipsu. Uzyskujemy efekt gładkiej powierzchni sufitu, bez wystających na zewnątrz elementów. 

W kwestii koloru samego profilu, na rynki najbardziej popularny szynoprzewód magnetyczny występuje w kolorze czarnym oraz białym. W tym też kolorze występują lampy montowane w szynach magnetycznych, tworząc razem harmonijną całość.

Stosując system w kolorze białym osiągniemy efekt rozmycia lamp i szyn na suficie, nie będzie się on rzucał w oczy, będzie bardziej stonowany w odbiorze.

Stosując system magnetyczny oświetlenia LED w kolorze czarnym, uzyskujemy bardzo mocny kontrast (ponieważ z zasady sufity w Polsce są w jasnych kolorach). Jest to wtedy element wystroju wnętrza, który bardzo mocno zwraca na siebie uwagę.

Mając nowoczesne, a nawet minimalistycznie urządzone mieszkanie, uzyskamy bardzo elegancki efekt. Szyny magnetyczne LED są prostymi liniami i jeśli zachowamy symetrię w rozmieszczeniu systemu, końcowy efekt wizualny będzie spektakularny.

Można spotkać określenie szyna magnetyczna 3 fazowa. Jest to inna nazwa tego samego produktu.

Jak zamontować magnetyczne oświetlenie szynowe

Szyny w wersji natynkowej montowane są relatywnie prosto. Wystarczy przykręcić je do sufitu lub ściany zachowując maksymalnie 1 metr odległości pomiędzy wkrętami. W przypadku wersji podtynkowej sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga zatrudnienia fachowca specjalizującego się w sufitach podwieszanych.

Niezależenie od tego możesz potrzebować odcinków szyn, krótszych niż standardowe długości. Oferujemy usługę docięcia szyny na wskazaną długość, mamy do tego odpowiednie narzędzia. Zaoszczędzisz więc swój czas a także otrzymasz elegancko ucięte odcinki. Skorzystaj więc z naszej usługi, a będziesz zadowolony z efektu końcowego.

Lampy magnetyczne do systemu Box48  

Oświetlenie szynowe magnetyczne to też lampy, które mają wbudowane wewnętrzne zasilacze oraz zintegrowane źródła światła. W szynoprzewody (niezależnie od ich rodzaju) możemy samodzielnie zamontować lampy do szyn magnetycznych. Nie potrzebujemy do tego żadnych narzędzi. Lampy wciskamy w szynę praktycznie w dowolnym miejscu. Po zainstalowaniu możemy ją przesunąć. Jeżeli okaże się, lampa magnetyczna generuje zbyt mało światła, bez problemu dodamy kolejną, poprzez włożenie jej w szynę.

Rodzaje lamp magnetycznych dostępnych na rynku, to :

  • proste lampy liniowe, jednolite linie świetlne, świecące rozproszonym strumieniem,
  • proste, punktowe linie świetlne świecące skupionym strumieniem światła,
  • spoty - reflektory - o skupionej wiązce światła,
  • proste punktowe linie z możliwością kierowania światła wzdłuż osi szyny,
  • lampy magnetyczne LED zwieszane, o małych gabarytach.
  • są to lampy LED, mają zintegrowane źródła światła.

Szynoprzewody magnetyczne - budowa

Jest to prosty (lub zaokrąglony) profil aluminiowy, pomalowany na kolor czarny lub biały. Posiada on wbudowaną wkładkę ze stali, która ma właściwości magnetyczne (jak wiemy aluminium nie jest metalem reagującym na magnes). Wkładka ta ma za zadanie przyciągać do siebie lampy magnetyczne, które z kolei mają w adapterze wbudowany mały magnes. Dzięki temu całość jest stabilna mechanicznie, a zarazem umożliwia bezproblemowe przemieszczanie lamp wzdłuż szyny. 

Profile mają wbudowane przewody miedziane, które są odizolowane między sobą oraz odizolowane od profilu. One mają za zadanie dostarczyć napięcie do umieszonych wewnątrz lamp. Na rynku są listwy magnetyczne, które zamiast przewodów miedzianych mają je wykonane z aluminium. Są to najtańsze rozwiązania i warto je omijać z daleka. Nawet nie zastanawiać się nad ich zakupem.

Druga sprawa, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przy zakupie, to grubość ścianki bocznej. Szyna magnetyczna musi być sztywna. Im cieńsza ścianka boczna, tym łatwiej taką szynę wygiąć. W skrajnych przypadkach cienkie profile mogą odkształcać się pod wpływem temperatury umieszczonych w niej lamp LED.

Ważna jest też kwestia wagi systemu. Pojedyncza lampa magnetyczna jest bardzo lekka, gdyż wykonana jest z aluminium. Waga szyny magnetycznej to około 2 kg na metr długości. Wniosek jest więc prosty - nie ma ograniczeń co do miejsca, w którym chcemy zainstalować system oświetlenia magnetycznego. Nie ma żadnych przeszkód, aby szyny zainstalować na suficie drewnianym lub podwieszanym.

Szyna magnetyczna 3 fazowa - dwa niezależne obwody elektryczne

Co do zasady system oświetlenia magnetycznego umożliwia włączenie i wyłączenie wszystkich lamp zainstalowanych na raz. Dwie pary przewodów elektrycznych, które są zainstalowane wewnątrz profilu służą do zasilania lamp (pierwsza para) oraz do ich sterowania w systemie DALI lub 1-10V.

Ponieważ w mieszkaniach prywatnych powyższe dwa systemy nie są używane (ze względów na koszty lub brak odpowiedniej instalacji elektrycznej), dostajemy do wykorzystania drugą parę przewodów, którymi możemy również zasilać lampy. Gdybyśmy poszli jeszcze dalej, to mając do dyspozycji 4 kable, możemy stworzyć szyny magnetyczne 3 fazowe, przy wykorzystaniu jednego przewodu jako wspólne zasilanie lamp. Wtedy każdy z trzech pozostałych przewodów może obsługiwać niezależnie jeden obwód elektryczny.

Co ciekawe, szyny magnetyczne nie muszą być w jakikolwiek sposób zmieniane. Musimy mieć natomiast przygotowane lampy magnetyczne oraz zasilacze do tego typu połączenia.

Oświetlenie magnetyczne wykorzystujące dwa, niezależne obwody, daje Ci większy komfort użytkowania. Możesz zmieniać ilość światła w pomieszczeniu, zależnie od aktualnych potrzeb. Mniejsza ilość włączonych lamp to także oszczędność energii.

Szyny magnetyczne LED

Oczywiście, lampy stosowane w tym systemie są wyposażone we wbudowane moduły LED. Dzięki temu wzory lamp stosowanych w tym rozwiązaniu są małe, proste i energooszczędne. Plusem tego jest oczywiście fakt, że lampy magnetyczne, które mają wbudowane zintegrowane moduły LED nie nagrzewają się do wysokiej temperatury. Można je montować na dowolnej powierzchni, z dowolnego materiału. Sufit drewniany nie jest żadnym ograniczeniem.

Naszym zdaniem oświetlenie szynowe magnetyczne ma wieki potencjał. Wkrótce w naszej ofercie pojawią się lampy z możliwością ściemniania. Będzie to zapewne kolejny impuls do zakupu i zastosowania w oświetleniu salonu, kuchni, sypialni czy nawet garderoby.

Zapraszamy do zakupów na Boxlab.pl. 

Koszyk